Redbergslids BoXningsklubb bästa klubb Värend Box Open 22-23/2. 2014

1/2
DB33kg: Malcolm Wennerholm RBK – Yod Idh Vaggeryds BK. 2-1
DA51kg: Hussein Al-Tamini RBK – Jim Parkman Patanen 1-2
DA66kg: Albin Johansson RBK – Kevin Strand Mjölby-Tranås Boxing Team. 3-0
final
DA54kg: Tilde Fallström RBK – Nathali Frank. wo. Vinst Tilde
DA66kg: Diana Polstan RBK – Kim Flogberg KK All Round. 3-0
DB33kg: Malcolm Wennerholm RBK – Noah Nordby Kalmar BK 3-0
DA66kg: Albin Johansson RBK – Jesper Lundgren KK All Round. 3-0

Diana Polstan fick pris som bästa tjej boxare

1/2
JC60kg: Adam Faily RBK – Elyas Asefi Tifa BC. 0-3
JB52kg: Angus Wennerholm RBK – Michel Sandberg IK Ymer. 3-0
JB56kg: Remi Saado RBK – Paolo Magui BK Ringen. Tki r2 vinst Remi
Final
SC60kg: Angelina Drakopoulos RBK – Linn Dalevi Örebro BK. 3-0
JB52kg: Angus Wennerholm RBK – Ibragim Bataev BK Värend. 3-0
JA56kg: Remi Saado RBK – Sarwar Selar IF GBT. 2-1
SC64kg: Madelen Harr RBK – Tina Eliasson Tranås BTS. 0-3
SB91+kg: Zvonomir Kralj RBK – Ainars Foghts Vänersborgs BK t.ko r2

Angus Wennerholm fick pris som bästa herr boxare

Malmö Box Open 8-9/2, Malmö

1/2
DA 51kg: Hussein Al-Tamini RBK – Colin Jönsson Ystads SK 2-1

final
DA 36kg: Jacob Hedergran RBK – Hampus Gustafsson Jansen Kalmar BK 0-3
DA 63kg: Diana Polstan RBK – Felicia Tideman Ystads SK 3-0
DA 51kg: Hussein Al-Tamini RBK – Hafiz Merzai Kristianstads BK 2-1
DA 75kg: Albin Johansson RBK – Christoffer Karlsson BK Revanch wo
Extra match
DA 75kg: Albin Johansson RBK – Christoffer Karlsson BK Revanch 31-30

Diplomtävlingen 2/2, Skene

DB 42kg: Jacob Hedengran RBK – Timmy Johansson Tifa 24-24
DB 42kg: Jacob Hedengran RBK – Almedin Kahrimmovic Tifa 26-21
DA 51kg: Hussein Al Tamini RBK – Bassam Kahdad KK All Round 30-24
DA 70kg: Albin Johansson RBK – Jesper Lundgren KK All Round 31-27

Golden Girl Diplom Leage 2/2, Skene

DA 54kg: Tilde Fallström RBK – Martina Nyberg KK All Round 27-22
DA 54kg: Tilde Fallstrom RBK – Lisa Sjölander KK All Round 30-24
DA 60kg: Diana Polstan RBK – Julia Hakala Skene Atletklubb 27-25
Tina Fallström fick pris som Bästa Boxare!

Sydsvenska Öppna Mästerskapen 18-19/1, Ljungby

1/2
DA 33kg: Malcolm Wennerholm RBK – Noah Nordby Kalmar BK. 3-0
DA 51kg: Hussein Al Tamini RBK – Jim Parkman Partanen BK Ringen. 1-2
JA 52kg: Angus Wennerholm RBK – Isaak Rydén IT GTB. 2-1
DA 60kg: Diana Polstan RBK – Kim Flogberg KK All Round 2-1
Final
DA 33kg: Malcolm Wennerholm RBK – Yod Idh Vaggeryds BK. 1-2
DA 60kg: Diana Polstan RBK – Tilde Fallström RBK. 2-1
JA 52kg: Remi Saado RBK – Angus Wennerholm RBK. wo vinst Remi
SC 57kg: Mika Svedby RBK – Ellionor Falkman BK Fox. 4-1