King of the Ring 24/11-27/11

Kvartsfinal, 1/4
DA57 kg: Tino Badkobeh RBK – Jaq Hickford Hoddesdon Boxing Academy 2-1
DA52 kg: Adam Aicha RBK – Liam Mooney Hisingens BK 0-3

Semifinal, 1/2
DB42 kg: Alexander Ström RBK – Yusuf Hussein Prospects ABD 0-3
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Alireza Rosham LBK Ängeln 5-0
SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Jack Gisby GYM01 ABC 1-2
DA57 kg: Tino Badkobeh RBK – Emanuel Mavica Ryttersson 0-3

Final, 1/1
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Sophan Ghafori Gripen BK 3-0
SC60 kg: Tor Bergqvist Jarra RBK – Jack Gisby GYM01 ABC 3-0

ACBC 3-5/11

1/4
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Mitchell Ackerman LEFT HOOK ABC 3-0
JC60 kg: Rahmatollah Yaghobi RBK – Hakim Hossim Hammarby IF Boxning 0-3
DA60 kg: Tino Badkobeh RBK – Emanuel Mavika Rytterson Halstahammar KF 2-1

1/2
DB44 kg: Alexander Ström RBK – Hamza Semmo ABC w.o. Vinst Hamza Semmo
SC60 kg: Tord Bergqvist Jarra RBK – Anwari Jawid Viktorija BK Falköping 2-1
SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Javier Martinez LEFT HOOK ABC 2-1
SC64 kg: Vukasin Velickovic RBK – Denise Zeleni Hammarby IF Boxning 2-1
JB60 kg: Tilde Fallström RBK – Pin Idh Vaggeryds BK 2-1
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Hamid Sheriff Morgongåva BK RSC1 vinst Hamid Sheriff
DA54 kg: Adam Aicha RBK – Gabriel Olsson Hisingens BK 2-1
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Mohammed Asghar Ahmed Drammen BK 3-0
DA60 kg: Tino Badkobeh RBK – Filip Fereira Bulldog TC w.o.vinst Filip Fereira

Final
SA91 kg: Johan Christiansson RBK – Giorgi Kistavri BK Dalen 0-3
SC60 kg: Tord Bergqvist Jarra RBK – Sherinahga Sadat RBK wo vinst Tord Jarra
SC64 kg: Vucasin Velickovic RBK – Benny Troung Värnamo BK RSC1 vinst Benny Truong
JB60 kg: Tilde Fallström RBK – Linnea Eriksson BK Ringen 2-1
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Amortera Mar Grimson HFH 2-1
DA54 kg: Adam Aicha RBK – Andreas Andersson Hisingens BK 3-0
UB57 kg: Felicia Liljeqvist RBK – Emma Olsson BK Revvansch UPPG2 vinst Emma Olsson

Efter några helt fenomenala dagar i Angered åkte RBK hem med inte mindre än fyra guldmedaljer och fyra silvermedaljer!