Årsmöte den 7 juni kl. 18.00

Härmed bjuder Redbergslids boxningsklubb in alla sina medlemmar på årsmöte.
Årsmötet hålls torsdagen den 7 juni kl. 18.00 på klubben.

Under årsmötet kommer vi att tala om året som gått, dvs. höstterminen 2017 och vårterminen 2018. Vi kommer även att ta beslut inför nästa period. Givetvis kommer vi även att uppmärksamma våra duktiga medlemmar som har varit runt om i landet och tävlat för vår klubb. Efteråt går de som vill vidare och äter tillsammans.

Glöm inte att lämna in motioner (förslag) i god tid före årsmötet så att vi kan diskutera dessa under mötet.

Du behöver inte anmäla till mötet i förväg utan det räcker att du dyker upp.

Varmt välkommen!

Halmstad Box Open 28-29/4 2018

Resultat från helgens turnering i Halmstad:

Semifinal:
SC75 kg: Yarin Imanpour RBK – Marof Sharo 3–0

Final:
JB56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Mahmoud Moussa 0–3
SC75 kg: Yarin Imanpour RBK – Moshtaba Ali Zada 0–5

Sydsvenska öppna mästerskapen 14-15 april

Matchresultat från helgens tävling i Malmö:

DA48 kg: Alexander Ström RBK – Stefan Cinarevic GAK Enighet 3-0 (29-24)
JB56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Daniyal Syed KFUM Fight Zone 0-3
SA60 kg: Tilde Fallström RBK – Ditte Frostholm Hoeje Taastrup BK RSC r3 Frostholm
SC69 kg: Dino Negasi RBK – Khal Mohammad Ronneby BT 0-3
JC69 kg: Ahmadi Ezatolah RBK – Nicola Matejic BK Fox 0-3

Resultat från helgens tävling

I fredags den 2 februari var det tävlingen Golden Girls i Borås.

UB 57kg Tilde Fallström RBK – Kirsty Hill England 0-3
UB 54kg Adam Aicha RBK – Alan Zangana BK Ymer ABD r3 vinst Zangana
SA 69kg Yousef Adou RBK – Mohammad Al Maliki Winning BC 5-0

 

Klubbtävling lördagen
den 24 februari

Nu är det snart dags igen för klubbtävling på RBK!
Klockan 10.00-11.30 är det invägning och läkarundersökning för alla anmälda boxare.
Klockan 13.00 är det matchstart.

För er som vill tävla anmäler ni er som vanligt i TA-systemet.
Mer information om tävlingen hittar ni på http://www.swebox.se/tavling/nationelltavlingskalender/?calendarEventId=45006249.
Vid eventuella frågor kontaktar ni tävlingsledaren Ricky Cajlak.

För dig som vill komma och titta är detta givetvis ett öppet och gratis event. Det finns fika att köpa på plats.

Varmt välkomna!

Ny termin och nytt
träningsår på RBK!

Nu är vi äntligen tillbaka till de gamla vanliga rutinerna.
Träningen sätter igång igen och det är samma tider som gäller:

Elitgruppen 17.00-19.00
Diplomboxare kl. 18.00-19.00
Nybörjar- och motionsgruppen kl. 19.00- ca. 20.30.

Varmt välkommen, oavsett om du är gammal eller ny medlem!

Träningsuppehåll
mellan jul och nyår

Så var vi inne på julveckan!
RBK håller öppet fram till torsdagen den 21 december. Det blir alltså årets sista träningstillfälle.

Vi slår upp dörrarna igen måndagen den 8 januari.

Klubben vill passa på att tacka för ett fantastiskt träningsår, och ser fram emot ett lika bra och svettigt 2018! Tack till våra tränare och alla medlemmar som gör klubben till vad den är.

Varmt välkomna tillbaka nästa år!

King of the Ring 24/11-27/11

Kvartsfinal, 1/4
DA57 kg: Tino Badkobeh RBK – Jaq Hickford Hoddesdon Boxing Academy 2-1
DA52 kg: Adam Aicha RBK – Liam Mooney Hisingens BK 0-3

Semifinal, 1/2
DB42 kg: Alexander Ström RBK – Yusuf Hussein Prospects ABD 0-3
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Alireza Rosham LBK Ängeln 5-0
SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Jack Gisby GYM01 ABC 1-2
DA57 kg: Tino Badkobeh RBK – Emanuel Mavica Ryttersson 0-3

Final, 1/1
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Sophan Ghafori Gripen BK 3-0
SC60 kg: Tor Bergqvist Jarra RBK – Jack Gisby GYM01 ABC 3-0

Resultat från klubb-
tävlingen 8 oktober

RBK vill tacka alla boxare och tränare som kom och deltog på tävlingen i dag!
Det blev en fantastisk tävling med många intensiva och spännande matcher.

Resultat:

DM 54kg Jonn Ramiqi Bulldog TC  –  Amar Muminhidzic Kungälv BK 26-27
DM 57kg Adam Aicha RBK  –  Filip Ferreira Bulldog TC 26-33
DM 60kg Gabriel Wik RBK  –  Sadeq Hassan Bulldog TC 25-25
DM 63kg Tino Badkobbeh RBK  –  Zubin Rasihidi BK Värend 30-29
DM 63kg Samin Saletovic Bulldog TC  –  Haron Ahmadi Skoftebyns AIS 31-30
DM 63kg Julijus Gumuliauskas Kungshamn BK-Carlos Sirbu Dante Angered BC 28-28

UD 57kg Felicia Liljeqvist RBK  –  Michaela Sundström BK Värend RSC r 1 vinst Felicia
JC 69kg Alexander Treard Skoftebyns AIS  –  Mohammad Ali BK Värend
SC 60kg Tor Jarra RBK  –  Ramzoi Ismatullah Kista SC Box   RSC r3 vinst Tor
JB 60kg Hojatullah Rahmani Majorna BK  –  Allan Sinani Angered BC 2-1
JB 60kg Tilde Fallström RBK  –  Linnea Eriksson BK Ringen 3-0
SC 64kg Vukasin Velickovic RBK  –  Abbas Mahmud Kista SC Box 0-3
SA+91kg Zvonimir Kralj RBK  –  Johan Christiansson RBK – uppvisningsmatch
SA 69kg Yousef Adou RBK  –  John Jeppsson Rudelol Majorna BK ABD r2 vinst Yousef