Diplom 8/4 Majorna

64 kg: Oscar Hagman RBK – Zinoviy Dragan ABC  29-35  debut Oscar

46 kg: Alexander Ström RBK – Assad Yapisan HBK  26-30

42 kg: Love Karlsson RBK – Marcello Karlsson HBK  24-30  debut Love

34 kg: Wilhelm Hagberg RBK – Tommy Phan BK Ymer  23-29  debut Wilhelm

BK 1925 Karlstad 30/3

SB64 kg: Tor Bergqvist Jarra RBK – Ali Aga Zaman ÖBK. 1-2
SA64 kg: Hilal Saleh RBK – Maitaba Hasanzaboh BK Trim. 3-0
SA91 kg: Zvonimir Kralj RBK – Peter Tägt BK Masen RSC r3 vinst Zvonimir

Hilal Saleh pris bästa boxare

RBB 24/2 Ullevi

DC34 kg: Lova Karlsson Vänersborg BK – William Selimovski Skoftebyns AIS
DC36 kg: Kevin Nihlen IK Ymer – Ivar Åkerman Vänersborg BK
DB36 kg: Joshua Muyinda Majornas Bk – Tommy Phan IK Ymer
DB36 kg: Ivan Skillfeldt Värnamo BK – Oscar Morales Andersson Majorna BK
DB38 kg: Rasmus Nilsson Majorna BK – Anton Stolfi Hisingen BK
DB44 kg: Malte Svensson Värnamo BK – Asad Yopisan Hisingens BK
DB48 kg: Arion Kahrimani Halmstad BS – Lukas Berrgren Majorna BK
DA52 kg: Alma Hajttiwitz Majorna BK – Vanessa Lander Halmstad BS
DA54 kg: Liam Mooney Hisingens BH – Ermin Berisa ABC
Uppvisning SA69 kg: Yousef Adou RBK – Sad Krkic Halmstad BS
JC60 kg: Abdullah Qayomi RBK – Feda Hussani Ystads SK 3-0
JC64 kg: Amadi Ezatollah RBK – Mohammad Ibrahim BK Ringen 1-2
JC75 kg: Robin Böhme BK Ringen – Allan Sinani ABC 2-1
SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Zyan Hassan ABC 3-0
SC64 kg: Tor Jarra RBK – Bilal Abdul BK Ringen 3-0
SC69 kg: Dino Negasi RBK – Sami Chermiti Ystads BK 0-3
SC75 kg: Sebastian Persson Halmstads AIS – Adam Deeq Ymer IK 0-3
SB81 kg: Guiliano Puelles ABC – Marcus Grimvakt Halmstads AIS 0-3
SB60 kg: Beni Truong Värnamo BK – Hassan Atay Halmstads BK 1-2
SA69 kg: Hilal Saleh RBK -John Jeppson Rudell Majorna BK 3-0

Tidaholm 21/1 2018

UB54 kg Adam Aicha RBK – Kevin Bohm Morgongåva BK  rsc r3  vinst Kevin

SC60 kg Sherinagha Sadat RBK – Raisi Exuqzolla Viktoria BK  1-2

JC64 kg Ahmadi Ezatola RBK – Zakarias Vogel Danmark  ko r1 vinst Ahmadi

JSM 15-17/12, Västerås

1/4
56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Mohammad Darvishi Djurgårdens IF 4-0
1/2
56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Hasrar Asatryan Guldstadens BK 5-0
Final
56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Shabir Hosseini Djurgårdens IF 0-5
60 kg; Tilde Fallström RBK – Evelina Hanna BK Ringen 0-5

ACBC 3-5/11

1/4
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Mitchell Ackerman LEFT HOOK ABC 3-0
JC60 kg: Rahmatollah Yaghobi RBK – Hakim Hossim Hammarby IF Boxning 0-3
DA60 kg: Tino Badkobeh RBK – Emanuel Mavika Rytterson Halstahammar KF 2-1

1/2
DB44 kg: Alexander Ström RBK – Hamza Semmo ABC w.o. Vinst Hamza Semmo
SC60 kg: Tord Bergqvist Jarra RBK – Anwari Jawid Viktorija BK Falköping 2-1
SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Javier Martinez LEFT HOOK ABC 2-1
SC64 kg: Vukasin Velickovic RBK – Denise Zeleni Hammarby IF Boxning 2-1
JB60 kg: Tilde Fallström RBK – Pin Idh Vaggeryds BK 2-1
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Hamid Sheriff Morgongåva BK RSC1 vinst Hamid Sheriff
DA54 kg: Adam Aicha RBK – Gabriel Olsson Hisingens BK 2-1
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Mohammed Asghar Ahmed Drammen BK 3-0
DA60 kg: Tino Badkobeh RBK – Filip Fereira Bulldog TC w.o.vinst Filip Fereira

Final
SA91 kg: Johan Christiansson RBK – Giorgi Kistavri BK Dalen 0-3
SC60 kg: Tord Bergqvist Jarra RBK – Sherinahga Sadat RBK wo vinst Tord Jarra
SC64 kg: Vucasin Velickovic RBK – Benny Troung Värnamo BK RSC1 vinst Benny Truong
JB60 kg: Tilde Fallström RBK – Linnea Eriksson BK Ringen 2-1
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Amortera Mar Grimson HFH 2-1
DA54 kg: Adam Aicha RBK – Andreas Andersson Hisingens BK 3-0
UB57 kg: Felicia Liljeqvist RBK – Emma Olsson BK Revvansch UPPG2 vinst Emma Olsson

Efter några helt fenomenala dagar i Angered åkte RBK hem med inte mindre än fyra guldmedaljer och fyra silvermedaljer!