Tidaholm 21/1 2018

UB54 kg Adam Aicha RBK – Kevin Bohm Morgongåva BK  rsc r3  vinst Kevin

SC60 kg Sherinagha Sadat RBK – Raisi Exuqzolla Viktoria BK  1-2

JC64 kg Ahmadi Ezatola RBK – Zakarias Vogel Danmark  ko r1 vinst Ahmadi

JSM 15-17/12, Västerås

1/4
56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Mohammad Darvishi Djurgårdens IF 4-0
1/2
56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Hasrar Asatryan Guldstadens BK 5-0
Final
56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Shabir Hosseini Djurgårdens IF 0-5
60 kg; Tilde Fallström RBK – Evelina Hanna BK Ringen 0-5

ACBC 3-5/11

1/4
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Mitchell Ackerman LEFT HOOK ABC 3-0
JC60 kg: Rahmatollah Yaghobi RBK – Hakim Hossim Hammarby IF Boxning 0-3
DA60 kg: Tino Badkobeh RBK – Emanuel Mavika Rytterson Halstahammar KF 2-1

1/2
DB44 kg: Alexander Ström RBK – Hamza Semmo ABC w.o. Vinst Hamza Semmo
SC60 kg: Tord Bergqvist Jarra RBK – Anwari Jawid Viktorija BK Falköping 2-1
SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Javier Martinez LEFT HOOK ABC 2-1
SC64 kg: Vukasin Velickovic RBK – Denise Zeleni Hammarby IF Boxning 2-1
JB60 kg: Tilde Fallström RBK – Pin Idh Vaggeryds BK 2-1
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Hamid Sheriff Morgongåva BK RSC1 vinst Hamid Sheriff
DA54 kg: Adam Aicha RBK – Gabriel Olsson Hisingens BK 2-1
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Mohammed Asghar Ahmed Drammen BK 3-0
DA60 kg: Tino Badkobeh RBK – Filip Fereira Bulldog TC w.o.vinst Filip Fereira

Final
SA91 kg: Johan Christiansson RBK – Giorgi Kistavri BK Dalen 0-3
SC60 kg: Tord Bergqvist Jarra RBK – Sherinahga Sadat RBK wo vinst Tord Jarra
SC64 kg: Vucasin Velickovic RBK – Benny Troung Värnamo BK RSC1 vinst Benny Truong
JB60 kg: Tilde Fallström RBK – Linnea Eriksson BK Ringen 2-1
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Amortera Mar Grimson HFH 2-1
DA54 kg: Adam Aicha RBK – Andreas Andersson Hisingens BK 3-0
UB57 kg: Felicia Liljeqvist RBK – Emma Olsson BK Revvansch UPPG2 vinst Emma Olsson

Efter några helt fenomenala dagar i Angered åkte RBK hem med inte mindre än fyra guldmedaljer och fyra silvermedaljer!

Öresundscupen 16-17/9, Malmö

1/2
DB44 kg: Alexander Ström RBK – Jassin Zina BK Revansch 0-3
DA60 kg: Timo Badkobeh RBK – Firas Al Saedi Lunds BS 3-0
JA56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – George Sabbagh Valby IK 2-1

Final
JB60 kg: Tilde Fallström RBK – Linnea Eriksson BK Ringen 3-0
DA54 kg: Adam Aicha RBK – Liam Mooney Hisingens BK 0-3
DA60 kg: Timo Badkobeh RBK – Asem Mekahal BK Fox 3-0
JA56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Hafiz Merzai Kristianstads BK 3-0
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Mohammed Al-Maliki Winning BC 0-3

RBK:s boxare gjorde en fantastisk insats där Muhammad Qahir Qasimi blev korad till Bästa junior herr och Tilde Fallström blev Bästa junior dam.

RBK tävling 13/5, Ullev

DM40 kg: Arion Kahrimani Halmstad BC – Ali Zenoozi BK Kungälv 22-31
DM52 kg: Amar Muminhodjic BK Kungälv – Liam Mooneu Majorna BK 29-30
DM54 kg: Adam Aicha RBK – Jonathan Klovhed Buldog TC 30-26
DM57 kg: Sadem Hasan Buldog TC – William Tomson Majorna BK 26-25
DM60 kg: Samin Saletovic Buldog TC – Julius Gumuliauskas Kungsams BK 29-27
DM63 kg: Haron Ahmadi Skoftebyns AIS – Leo Rieglert Majorna BK 30-36
UB75 kg: Majid Alsafad Tifa BC – Dreni Peci Skoftebyns AIS 0-3
UB57 kg: Ali Ali Höllvikens BK – Javed YunoseSkoftebyn AIS 1-2
JC69 kg: Munir Afshar Skene Atletklubb – Hojatullah Rahmani Majorna BK 1-2
JC54 kg: Tilde Fallström RBK – Elin Malmgren Höllvikens BK 3-0
SC60 kg: Amanda Nerstrand Box Team – Linda Larsson IK Ymer uppg. R3 vinst Linda
SB69 kg: Gina Brogren Ystad SK – Mona Husac Skene Atletklubb 0-3
SA57 kg: Evelina Andersson Majorna BK – Sara Svensson Skurup Kick BK 0-3
SC56 kg: Noor Qurbani rBK – Kavobi Habibo IK Ymer 3-0
SC75 kg: Adam Deeg IK Ymer – Oskar Axelsson Stenungsuns BK 3-0
SC91 kg: Emil Stefansson RBK – Mohamad Hamdi Shamo Kungshamns BK 3-0
SA64 kg: Hilal Salem Angered BC – Viktor Kalsen Halmstad AIS 3-0
SA75 kg: Samira Aouli IK Ymer – Toni Nohra Vänersborgs BK uppvisning
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Almir Kahriman Halmstad BC 3-0