Sport Go 2 20/10 Skene

W-SC54 kg: Ronja Gröndal RBK – Senait Habom Majorna BK 0-3
M-SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Saifulla Khan Skövde BC 3-0
M-SC69 kg: Dino Negasi RBK – Marcus Thornberg BK Trin 3-0
M-SC75 kg: Yarin Imanpour RBK – Anton Ullman Skövde BC 0-3
M-SA64 kg: Yousef Adou RBK – Majtaba Hassanzadeh BK Trim 3-0

Diplom 7/10 New Sweden Box Academy

DA54 kg: Lucas Ankarberg RBK – Leon Nilsson ABC 28-27
DA70 kg: Oskar Hagman RBK – Oskar Swanson Ymer 27-30
DA70 kg: William Thomson RBK – Khalid Fahrah HBK 27-26
DB44 kg: Oscar Morales RBK – Marcello Karlsson HBK 28-26
DB48 kg: Hassan Shehdeh RBK – Kristian Isomettä Punchout Out 27-27
DB44 kg: Dino Alic RBK – Liam Andersson BK Kungälv 26-29
DB36 kg: Joshua Muyinda RBK – Tommy Phan Ymer 36-30
DB50 kg: Andriy Kochaba RBK – Mohammed Jamal ABC 22-22
DC36 kg: Wilhelm Lann Hagberg RBK – Adam Al Ayoubi Punchout Out 24-22
DC50 kg: Love Karlsson RBK – Dalan Karan ABC 26-24

Joshua Muyinda RBK fick pris Bästa Boxare med 36 poäng

Träningsläger14-16/9 Skene

Boxare:
Barhune Teckluy
Joshua Muyinda
Alexander Ström
Oskar Hagman
Oskar Morales
Yousef Adou
Daniel Leskovar
Dino Negasi
Yarln Imanpour
Adam Ben Aicha
Tor Jarra
Sherinagha Sadat
Angus Wennerholm
Leonaro Asgari
Ledare:
Rifat Cajlak
Johan Hedengran
Kabir Mehrabi

Gripen Cup 28-30/9 Söderköping

1/2
DA52 kg: Alexander Ström RBK – Denis Nikandrov KFUM Linköping 0-3
DA70 kg: Oskar Hagman RBK – Felix Lindström IF Linnea 1-2
SA56 kg: Muhammad Qahir RBK – Abdol Bagir Stenhagens KK 5-0
SA64 kg: Yousef Adou RBK – Oleksandr Sopylnik Narva BK AB r2
Final:
DB36 kg: Joshua Muyinda RBK – Amir Hassanhunov Kalmar BK 3-0
SA56 kg: Muhammad Qahir RBK – Arsalan Dastparvar Narva BK 0-5
SA64 kg: Yousef Adou RBK – Emil Harrysson BK Falken 1-4

Årsmöte den 7 juni kl. 18.00

Härmed bjuder Redbergslids boxningsklubb in alla sina medlemmar på årsmöte.
Årsmötet hålls torsdagen den 7 juni kl. 18.00 på klubben.

Under årsmötet kommer vi att tala om året som gått, dvs. höstterminen 2017 och vårterminen 2018. Vi kommer även att ta beslut inför nästa period. Givetvis kommer vi även att uppmärksamma våra duktiga medlemmar som har varit runt om i landet och tävlat för vår klubb. Efteråt går de som vill vidare och äter tillsammans.

Glöm inte att lämna in motioner (förslag) i god tid före årsmötet så att vi kan diskutera dessa under mötet.

Du behöver inte anmäla till mötet i förväg utan det räcker att du dyker upp.

Varmt välkommen!

Halmstad Box Open 28-29/4 2018

Resultat från helgens turnering i Halmstad:

Semifinal:
SC75 kg: Yarin Imanpour RBK – Marof Sharo 3–0

Final:
JB56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Mahmoud Moussa 0–3
SC75 kg: Yarin Imanpour RBK – Moshtaba Ali Zada 0–5

Diplom 8/4 Majorna

64 kg: Oscar Hagman RBK – Zinoviy Dragan ABC  29-35  debut Oscar

46 kg: Alexander Ström RBK – Assad Yapisan HBK  26-30

42 kg: Love Karlsson RBK – Marcello Karlsson HBK  24-30  debut Love

34 kg: Wilhelm Hagberg RBK – Tommy Phan BK Ymer  23-29  debut Wilhelm

Sydsvenska öppna mästerskapen 14-15 april

Matchresultat från helgens tävling i Malmö:

DA48 kg: Alexander Ström RBK – Stefan Cinarevic GAK Enighet 3-0 (29-24)
JB56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Daniyal Syed KFUM Fight Zone 0-3
SA60 kg: Tilde Fallström RBK – Ditte Frostholm Hoeje Taastrup BK RSC r3 Frostholm
SC69 kg: Dino Negasi RBK – Khal Mohammad Ronneby BT 0-3
JC69 kg: Ahmadi Ezatolah RBK – Nicola Matejic BK Fox 0-3