Halmstad Box Open 28-29/4 2018

Resultat från helgens turnering i Halmstad:

Semifinal:
SC75 kg: Yarin Imanpour RBK – Marof Sharo 3–0

Final:
JB56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Mahmoud Moussa 0–3
SC75 kg: Yarin Imanpour RBK – Moshtaba Ali Zada 0–5

Diplom 8/4 Majorna

64 kg: Oscar Hagman RBK – Zinoviy Dragan ABC  29-35  debut Oscar

46 kg: Alexander Ström RBK – Assad Yapisan HBK  26-30

42 kg: Love Karlsson RBK – Marcello Karlsson HBK  24-30  debut Love

34 kg: Wilhelm Hagberg RBK – Tommy Phan BK Ymer  23-29  debut Wilhelm

Sydsvenska öppna mästerskapen 14-15 april

Matchresultat från helgens tävling i Malmö:

DA48 kg: Alexander Ström RBK – Stefan Cinarevic GAK Enighet 3-0 (29-24)
JB56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Daniyal Syed KFUM Fight Zone 0-3
SA60 kg: Tilde Fallström RBK – Ditte Frostholm Hoeje Taastrup BK RSC r3 Frostholm
SC69 kg: Dino Negasi RBK – Khal Mohammad Ronneby BT 0-3
JC69 kg: Ahmadi Ezatolah RBK – Nicola Matejic BK Fox 0-3

BK 1925 Karlstad 30/3

SB64 kg: Tor Bergqvist Jarra RBK – Ali Aga Zaman ÖBK. 1-2
SA64 kg: Hilal Saleh RBK – Maitaba Hasanzaboh BK Trim. 3-0
SA91 kg: Zvonimir Kralj RBK – Peter Tägt BK Masen RSC r3 vinst Zvonimir

Hilal Saleh pris bästa boxare

RBB 24/2 Ullevi

DC34 kg: Lova Karlsson Vänersborg BK – William Selimovski Skoftebyns AIS
DC36 kg: Kevin Nihlen IK Ymer – Ivar Åkerman Vänersborg BK
DB36 kg: Joshua Muyinda Majornas Bk – Tommy Phan IK Ymer
DB36 kg: Ivan Skillfeldt Värnamo BK – Oscar Morales Andersson Majorna BK
DB38 kg: Rasmus Nilsson Majorna BK – Anton Stolfi Hisingen BK
DB44 kg: Malte Svensson Värnamo BK – Asad Yopisan Hisingens BK
DB48 kg: Arion Kahrimani Halmstad BS – Lukas Berrgren Majorna BK
DA52 kg: Alma Hajttiwitz Majorna BK – Vanessa Lander Halmstad BS
DA54 kg: Liam Mooney Hisingens BH – Ermin Berisa ABC
Uppvisning SA69 kg: Yousef Adou RBK – Sad Krkic Halmstad BS
JC60 kg: Abdullah Qayomi RBK – Feda Hussani Ystads SK 3-0
JC64 kg: Amadi Ezatollah RBK – Mohammad Ibrahim BK Ringen 1-2
JC75 kg: Robin Böhme BK Ringen – Allan Sinani ABC 2-1
SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Zyan Hassan ABC 3-0
SC64 kg: Tor Jarra RBK – Bilal Abdul BK Ringen 3-0
SC69 kg: Dino Negasi RBK – Sami Chermiti Ystads BK 0-3
SC75 kg: Sebastian Persson Halmstads AIS – Adam Deeq Ymer IK 0-3
SB81 kg: Guiliano Puelles ABC – Marcus Grimvakt Halmstads AIS 0-3
SB60 kg: Beni Truong Värnamo BK – Hassan Atay Halmstads BK 1-2
SA69 kg: Hilal Saleh RBK -John Jeppson Rudell Majorna BK 3-0

Resultat från helgens tävling

I fredags den 2 februari var det tävlingen Golden Girls i Borås.

UB 57kg Tilde Fallström RBK – Kirsty Hill England 0-3
UB 54kg Adam Aicha RBK – Alan Zangana BK Ymer ABD r3 vinst Zangana
SA 69kg Yousef Adou RBK – Mohammad Al Maliki Winning BC 5-0

 

Klubbtävling lördagen
den 24 februari

Nu är det snart dags igen för klubbtävling på RBK!
Klockan 10.00-11.30 är det invägning och läkarundersökning för alla anmälda boxare.
Klockan 13.00 är det matchstart.

För er som vill tävla anmäler ni er som vanligt i TA-systemet.
Mer information om tävlingen hittar ni på http://www.swebox.se/tavling/nationelltavlingskalender/?calendarEventId=45006249.
Vid eventuella frågor kontaktar ni tävlingsledaren Ricky Cajlak.

För dig som vill komma och titta är detta givetvis ett öppet och gratis event. Det finns fika att köpa på plats.

Varmt välkomna!

Tidaholm 21/1 2018

UB54 kg Adam Aicha RBK – Kevin Bohm Morgongåva BK  rsc r3  vinst Kevin

SC60 kg Sherinagha Sadat RBK – Raisi Exuqzolla Viktoria BK  1-2

JC64 kg Ahmadi Ezatola RBK – Zakarias Vogel Danmark  ko r1 vinst Ahmadi