Tidaholm 21/1 2018

UB54 kg Adam Aicha RBK – Kevin Bohm Morgongåva BK  rsc r3  vinst Kevin

SC60 kg Sherinagha Sadat RBK – Raisi Exuqzolla Viktoria BK  1-2

JC64 kg Ahmadi Ezatola RBK – Zakarias Vogel Danmark  ko r1 vinst Ahmadi

Ny termin och nytt
träningsår på RBK!

Nu är vi äntligen tillbaka till de gamla vanliga rutinerna.
Träningen sätter igång igen och det är samma tider som gäller:

Elitgruppen 17.00-19.00
Diplomboxare kl. 18.00-19.00
Nybörjar- och motionsgruppen kl. 19.00- ca. 20.30.

Varmt välkommen, oavsett om du är gammal eller ny medlem!

JSM 15-17/12, Västerås

1/4
56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Mohammad Darvishi Djurgårdens IF 4-0
1/2
56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Hasrar Asatryan Guldstadens BK 5-0
Final
56 kg: Muhammad Qahir Qasimi RBK – Shabir Hosseini Djurgårdens IF 0-5
60 kg; Tilde Fallström RBK – Evelina Hanna BK Ringen 0-5

Träningsuppehåll
mellan jul och nyår

Så var vi inne på julveckan!
RBK håller öppet fram till torsdagen den 21 december. Det blir alltså årets sista träningstillfälle.

Vi slår upp dörrarna igen måndagen den 8 januari.

Klubben vill passa på att tacka för ett fantastiskt träningsår, och ser fram emot ett lika bra och svettigt 2018! Tack till våra tränare och alla medlemmar som gör klubben till vad den är.

Varmt välkomna tillbaka nästa år!

King of the Ring 24/11-27/11

Kvartsfinal, 1/4
DA57 kg: Tino Badkobeh RBK – Jaq Hickford Hoddesdon Boxing Academy 2-1
DA52 kg: Adam Aicha RBK – Liam Mooney Hisingens BK 0-3

Semifinal, 1/2
DB42 kg: Alexander Ström RBK – Yusuf Hussein Prospects ABD 0-3
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Alireza Rosham LBK Ängeln 5-0
SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Jack Gisby GYM01 ABC 1-2
DA57 kg: Tino Badkobeh RBK – Emanuel Mavica Ryttersson 0-3

Final, 1/1
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Sophan Ghafori Gripen BK 3-0
SC60 kg: Tor Bergqvist Jarra RBK – Jack Gisby GYM01 ABC 3-0

ACBC 3-5/11

1/4
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Mitchell Ackerman LEFT HOOK ABC 3-0
JC60 kg: Rahmatollah Yaghobi RBK – Hakim Hossim Hammarby IF Boxning 0-3
DA60 kg: Tino Badkobeh RBK – Emanuel Mavika Rytterson Halstahammar KF 2-1

1/2
DB44 kg: Alexander Ström RBK – Hamza Semmo ABC w.o. Vinst Hamza Semmo
SC60 kg: Tord Bergqvist Jarra RBK – Anwari Jawid Viktorija BK Falköping 2-1
SC60 kg: Sherinagha Sadat RBK – Javier Martinez LEFT HOOK ABC 2-1
SC64 kg: Vukasin Velickovic RBK – Denise Zeleni Hammarby IF Boxning 2-1
JB60 kg: Tilde Fallström RBK – Pin Idh Vaggeryds BK 2-1
JC56 kg: Abdullah Qayomi RBK – Hamid Sheriff Morgongåva BK RSC1 vinst Hamid Sheriff
DA54 kg: Adam Aicha RBK – Gabriel Olsson Hisingens BK 2-1
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Mohammed Asghar Ahmed Drammen BK 3-0
DA60 kg: Tino Badkobeh RBK – Filip Fereira Bulldog TC w.o.vinst Filip Fereira

Final
SA91 kg: Johan Christiansson RBK – Giorgi Kistavri BK Dalen 0-3
SC60 kg: Tord Bergqvist Jarra RBK – Sherinahga Sadat RBK wo vinst Tord Jarra
SC64 kg: Vucasin Velickovic RBK – Benny Troung Värnamo BK RSC1 vinst Benny Truong
JB60 kg: Tilde Fallström RBK – Linnea Eriksson BK Ringen 2-1
SA69 kg: Yousef Adou RBK – Amortera Mar Grimson HFH 2-1
DA54 kg: Adam Aicha RBK – Andreas Andersson Hisingens BK 3-0
UB57 kg: Felicia Liljeqvist RBK – Emma Olsson BK Revvansch UPPG2 vinst Emma Olsson

Efter några helt fenomenala dagar i Angered åkte RBK hem med inte mindre än fyra guldmedaljer och fyra silvermedaljer!

Resultat från klubb-
tävlingen 8 oktober

RBK vill tacka alla boxare och tränare som kom och deltog på tävlingen i dag!
Det blev en fantastisk tävling med många intensiva och spännande matcher.

Resultat:

DM 54kg Jonn Ramiqi Bulldog TC  –  Amar Muminhidzic Kungälv BK 26-27
DM 57kg Adam Aicha RBK  –  Filip Ferreira Bulldog TC 26-33
DM 60kg Gabriel Wik RBK  –  Sadeq Hassan Bulldog TC 25-25
DM 63kg Tino Badkobbeh RBK  –  Zubin Rasihidi BK Värend 30-29
DM 63kg Samin Saletovic Bulldog TC  –  Haron Ahmadi Skoftebyns AIS 31-30
DM 63kg Julijus Gumuliauskas Kungshamn BK-Carlos Sirbu Dante Angered BC 28-28

UD 57kg Felicia Liljeqvist RBK  –  Michaela Sundström BK Värend RSC r 1 vinst Felicia
JC 69kg Alexander Treard Skoftebyns AIS  –  Mohammad Ali BK Värend
SC 60kg Tor Jarra RBK  –  Ramzoi Ismatullah Kista SC Box   RSC r3 vinst Tor
JB 60kg Hojatullah Rahmani Majorna BK  –  Allan Sinani Angered BC 2-1
JB 60kg Tilde Fallström RBK  –  Linnea Eriksson BK Ringen 3-0
SC 64kg Vukasin Velickovic RBK  –  Abbas Mahmud Kista SC Box 0-3
SA+91kg Zvonimir Kralj RBK  –  Johan Christiansson RBK – uppvisningsmatch
SA 69kg Yousef Adou RBK  –  John Jeppsson Rudelol Majorna BK ABD r2 vinst Yousef

 

 

Klubbtävling på söndag 8 oktober

I helgen är det dags! Klubben arrangerar återigen en tävling i lokalen på Ullevi.

Kl. 10.30 Invägning och läkarundersökning
Kl. 13.00 Matchstart

För dig som vill tävla är det sista anmälningsdagen imorgon onsdag 4 oktober.

För dig som vill komma och titta är detta givetvis ett öppet och gratis event. Det finns fika att köpa på plats.

Varmt välkomna!