Resultat

SM i Haninge 13-15 April 2012

Silvermedalj till Tommy Nilsson Grattis!

Texer kopierade från www.haninge2012.se/sm-bloggen/

Tommy Nilsson, Redbergslids BK och Omar Abdul-Majid, Fenix B&K möttes i bantamviktsfinalen (56 kg/numera) och även detta blev en riktigt bra match där de två följdes åt i poängen – 5:5 efter första, 9:8 efter andra – och i ett fantastiskt poängraffel i sista ronden där de byttes om i ledning hamnade till sist guldet hos Omar med 15:13..!

I 56 kg erövrade Tommy Nilsson, RBK via utmärkt boxning och tuff kontra-attack en klar och riktigt snygg seger över Alex Saliba från NBK Akilles och Omar Abdul Majid, Fenix B&K vann till sist klart över Angereds Mohammed Farah efter att i sista ronden haft motståndaren i ständigt bryderi och räknad över två gånger.

Kvällspasset inleddes för herrarna med ett sluggerkrig mellan RBK:s Kabir Miehrabi och Malmös Edward Björklund, där ärligt talat båda boxarna var lika fula kålsupare med insidor och ruff, men enbart göteborgaren råkade ut för domarens ogillande och diskades efter 2.38 in på sista ronden – i poängledning dessutom!

Resultatlista

Diplom SM 31/3-1/4 2012 Söderköping

1/4 – final:

A54 kg: Daniella Bourgi RBK –

Paulina Sandberg Halmstad BK. 1-2 (26-27)

À54 kg: Fredrik Fällgren RBK –

Amir Salim Narva BK. 0-3 (26-29)

A54 kg: Max Herbertsson RBK –

Philip Kristianssen Mjölby-Tranås BT 3-0 (29-26)

1/2-final:

A39 kg: Angus Wennerholm RBK –

Zanyar Darbas Narva BK 3-0 (31-26)

A54 kg: Klara Johansson RBK –

Molly Thonberg Sundsvalls BK. 0-3. (25-30)

A54 kg: Max Herbertsson RBK –

Hassan Hachim ABC. 2-1 (28-27)

Final:

A59 kg: Max Herbertsson RBK –

Amir Salim Narva BK 2-1 (30-30)

A39 kg: Angus Wennerholm RBK –

Jonathan Myhr Stockholm AIF 3-0 (31-27)

B27 kg: Malcolm Wennerholm RBK –

Resen Gulli ABC 1-2 (21-22)

Deplomserien 25/3 Ale

53 kg: Max Herbertsson RBK –

Hussein Hashim ABC. 30-25

40 kg: Angus Wennerholm RBK –

Lukas Alexandersson ABC. 31-29

64 kg: Adam Faily RBK –

Mikael Isik Hisingen. 22-23

22 kg: Malcolm Wennerholm RBK-

Resan Gulli ABC 26-28

54 kg: Klara Johansson RBK –

Elma Tefilavic Hisingen 26-24

48 kg: Daniella Bourgi RBK –

Maryama Abdi Frölunda. 27-20

52 kg: Fredrik Fällgren RBK –

Asfour Mustafa Ale. 28-32

RBK gala 11/3, Nya Ullevi

D27 kg: Malcolm Wennerholm RBK –

Mikael Abdi Frölunda BK 28-22

D40 kg: Angus Wennerholm RBK –

Arvid Aåelqvist IFYmer. 33-25

D53 kg: Klara Johansson RBK –

Ella Telfalacic Hisingen. 27-26

D53 kg: Max Herbertsson RBK –

Abdulai Yasin ABC. 30-31

D52 kg: Fredrik Fällgren RBK –

Mustafa Asfour Ale. 27-30

D50 kg: Daniella Bourgi RBK –

Ella Karlsson Hisingen. 30-27

D40 kg: Angis Wennerholm RBK –

Tony Veize Hisingen. 30-25

66 kg: Akram Khalil ABC –

Calix Ondzie Vårgårda BK. 3-0

75 kg: Maxim Makhanko RBK –

Zakarija Aslouj ABC. 3-0

69 kg: Robin Korhonen Hisingen –

Kevin Hansson Vårgårda BK. 3-0

48 kg: Remi Saado RBK –

Karen Akopian ABC 0-3

70 kg: Karl Mathillas RBK –

Stefan Avramovic Halmstad. 2-1

64 kg: Max Olsson RBK –

Modes Seboiiva Hisingen. 3-0

56 kg: Tommy Nilsson RBK –

Abdu Farah ABC. 3-0

Leave a comment